Tenis Kortu Asfalt Zemin Kaplama

Tenis Kortu Asfalt Zemin Kaplama Nedir?

İnsanlar bilinçlendikçe spora verilen önem artmaktadır. Özellikle tenis sporu şehir hayatında gençler tarafından ilgi görmektedir. Bu sporu yapmak için tenis kortlarına ihtiyaç vardır. Tenis kortları hareket serbestliği için özel zemin kaplama ile kaplanmalıdır. Bazı yerlerde zemine sadece beton dökülerek alelade tenis kortları yapılsa da standartlara uygun bir tenis kortu asfalt zemin kaplama malzemesi kullanmak mantıklı bir çözümdür.

Tenis Kortu Asfalt Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Tenis kortları ve diğer spor alanlarının kaplanması için en önemli unsur, alanın düz ve temiz olmasıdır. Bu, zemin kaplamanın yere tam temas etmesini ve kolay monte edilmesini sağlamaktadır. Tam yapışan zemin toplanma yapmaz ve üzerindeki hareket esnasında yerinden oynamaz. Aktif bir spor olduğu için tenis kortu asfalt zemin kaplama dikkatle uygulanmalıdır.

Havanın en az 10 derece olması gerekmektedir. Yağmurlu ve karlı havada uygulama yapılmamalıdır. Belli bir ısının altında yapışkanın yapışmadan donma olasılığı yüksektir. Yağmurlu havada ise zeminde ıslanma olduğu için malzemeyi yapıştırma işlemi başarısız olmaktadır. Açık alanlarda uygulanan tenis kortu asfalt zemin kaplama için en altta beton ya da asfalt kaplanmış bir zemin olması gerekmektedir.

Okullar ve parklarda tenis kortu adı altında yapılan sahalar çok amaçlı da kullanılabilmektedir. Aynı saha çeşitli değişikliklerle,  voleybol ve basketbol sahasına çevrilebilmektedir. Bütün bu özellikler göz önünde bulundurularak saha zemininin oldukça sağlam ve doğru malzemelerle kaplanması gerekmektedir. Genellikle akrilik zemin kaplama uygulanan tenis kortları daha kullanışlıdır. Diğer kaplama malzemeleri de aynı teknikle uygulanmaktadır.

Tenis Kortu Asfalt Zemin Kaplamanın Özellikleri Nelerdir?

Tenis maçında düşme ve yaralanmalara karşı sporcuları koruyacak esnek malzemelerden yapılan kaplamalar daha kullanışlıdır. Hem hareketi kısıtlamayacak, hem de esnek olacak uygun malzemeler kullanılmalıdır. Açık havada oynanan bir spor dalı olduğu için hava koşullarına dayanıklı malzemeler kullanılması gerekmektedir. Kar, yağmur, güneş gibi doğal faktörler zemin kaplama üzerinde zamanla aşınmalara neden olmaktadır.

Tenis kortlarına genellikle akrilik zemin kaplama ile kaplanmaktadır. Bu kaplamalar voleybol sahalarında ve basketbol sahalarında da kullanılmaktadır. Akrilik malzeme istenen renkte çizgiler ile çizilmekte ve yapılan spora uygun bir zemin hazırlanmaktadır. Kolay kullanılmasının yanı sıra temizlenmesi kolaydır. Bu nedenle hijyeniktir ve zamanla renklerde solma olmaz. Güvenli ve sağlıklı tenis kortları için günümüz uygulamaları oldukça kalitelidir.

Tenis Kortu Asfalt Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanı yaygın olan tenis kortu asfalt zemin kaplama, sadece tenis sporu değil, basketbol ve voleybol sahaları içinde uygulanmaktadır. Özel kortlarda uygulanan akriliğin yanı sıra maliyeti daha düşük olan EPDM malzemesi de kullanılmaktadır. Her tenis kortu ve diğer spor sahaları için uygulanmasını önemle tavsiye ederiz. Sağlıklı, güvenli, hijyenik, rahat spor yapabilmenin ilk şartı uygun zemin kaplama yapılan sahaların sayısını arttırmaktır.

Uygulama Resimleri

The gallery was not found!

Son Projelerimiz

Küçük Çamlıca Mah. Üç Pınarlar Cad. Yanık Sk. No:4/2 Üsküdar/İstanbul
Pzt - Sat: 8:30-18:30
Tüm Hakları Bilgili İnşaat'a Saklıdır. Copyright © 2020 | Bu site Mira Net tarafından yapılmıştır.
Open chat