Karo Zemin Kaplama

Karo Zemin Kaplama Nedir?

Hemen hemen her alanda kullanılan zemin yüzeyler, zamanla yıpranır ve kullanılmaz hale gelir. Bu nedenle sert zemin yüzeylerin, kullanım alanlarına göre seçilen malzemeler ile kaplanması gerekmektedir. Evlerin banyolarından umumi olarak kullanılan pek çok alanda dekorasyonu tamamlamak için kullanılan, çeşitli renk, desen, doku ve boyut seçenekleri ile bölümlü olarak kaplama yapılan zemin kaplama türüne karo zemin kaplama denir.

Karo döşemeler, zemine ayrı bir dayanıklılık kazandırmakla birlikte, verdiği estetik görüntü ile de tercih sebebidir. Çok kolay kurulan ve onarılan bu tarz döşemeler, pek çok kişinin vazgeçemediği zemin kaplama çeşitlerindendir.

Karo Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Kullanılan alana göre belirlenen zemin kaplama çeşitleri arasında en fazla tercih edilenlerden birisi karo zemin kaplama modelleridir. Sağlıklı bir karo döşeme yapılabilmesi için öncelikle yapılacak alanın incelenmesi ve buna göre malzemenin kalınlığının belirlenmesi gerekmektedir. Karo zemin kaplaması ile daha dayanıklı ve bir zemin elde etmek ve kullanılan farklı renk ve desendeki karolarla muhteşem bir görsel güzelliğin yanında sıra dışı bir dekoratif uygulama yapılabilmektedir.

Ancak, bu tarz zemin kaplama modellerinin daha kullanışlı ve amacına uygun olarak uygulanabilmesi için kesinlikle profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Oluşabilecek en küçük bir hata ileride çok daha büyük sorunlara sebep verebileceği için işin ehli kişiler tarafından ve uygun alanlara uygulanması çok önemlidir.

Karo Zemin Kaplama Genel Özellikleri Nedir?

Ticari ve endüstriyel kurumlar ile konutların banyo, mutfak, balkon, teras, bahçe gibi iç ve dış mekanlarında karo zemin kaplama modellerinin tercih görmesindeki en büyük etkenlerden birisi, estetik görünümü ve dekorasyonu tamamlayıcı özelliğidir. İnce bir zevki yansıtan karo döşemeler, kırılmaya ve çizilmeye karşı da oldukça dayanıklıdır.

Ahşap, beton, seramik, mermer ve taş malzemesi gibi farklı seçenekleri olan bu tarz döşemenin kurulumu ve tamiri de çok kolaydır. Islak ya da kuru alanlarda rahatlıkla kullanılabilmesi, diğer kaplamalara göre çatlama olmaması ve muhteşem görüntüsü kullanım alanının genişlemesine ve bu durum da karo zeminin daha çok tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Karo Zemin Kaplama Kullanım Alanları Nedir?

Su geçirmez özelliği ve nem olmaması nedeniyle konut içerisinde özellikle banyoda kullanılan karo döşeme için porselen malzemeler tercih edilmektedir. Kaymayı önleyici bu malzemelerde genel olarak mat dokulu beyaz ve nude gibi tonlar kullanılırken; geleneksellikten vazgeçmeyenlerin tercihi ise çini desenli karo döşemelerden yana olmaktadır.

Balkon ve teraslarda da tercih edilen karo zemin kaplamalarda; ahşap dokuda, gri vizon ve bej renkleri kullanılarak mekâna doğal bir hava katılmaktadır. Islak zeminde rahatça kullanılması nedeni ile havuzlarda da karo zemin kaplama tercih sebebidir. Buralarda daha çok aydınlık hissi veren bej ve kremin yanı sıra, muhteşem maviler kullanılarak, tabii görüntü elde edilmektedir. Ticari müesseselerde her ne kadar açık tonlarda zemin kaplama kullanılsa da, ağır yüke dayanıklı olması nedeni ile endüstriyel zeminlerde kullanılan döşemelerde ise daha çok nokta lekeli desenler, gri ve kahve gibi renkler tercih edilmektedir.

Uygulama Resimleri

The gallery was not found!

Son Projelerimiz

Küçük Çamlıca Mah. Üç Pınarlar Cad. Yanık Sk. No:4/2 Üsküdar/İstanbul
Pzt - Sat: 8:30-18:30
Tüm Hakları Bilgili İnşaat'a Saklıdır. Copyright © 2020 | Bu site Mira Net tarafından yapılmıştır.
Open chat