Çocuk Oyun Park Alanı Yapımı

Çocuk Oyun Park Alanı Yapımı Nedir?

Çocuklar hayatımızın en önemli yerini kaplayan varlıklardır. Geleceğimizdir. Bu yüzden onların mutluluğu için elimizden ne gelirse yapmak için uğraşırız. Hem ailemiz olarak hem de toplum olarak bu gayret içerisinde yaşarız. Bir ev içerisinde çocuğun kendine ait bir alanı vardır. Oyuncaklarıyla vakit geçirdiği hayal gücünün sonsuzluğunda kaybolduğu bir alandır. Aynı şekilde bu alanları sokaklarda da yaratmaktayız. Bu alanlar çocukların keyifle oyun oynayabildikleri arkadaşlarıyla beraber sosyalleşebildiği paylaşmayı ve eğlenmeyi tecrübe ettikleri alanlardır. Çocuk oyun parkı alan yapımı bu sebeplerden ötürü şehirciliğin en önemli aşamalarından biri olmaktadır. Çünkü bu parklar şehrimizin aslında çocuklarımız aracılığıyla geleceğimize yaptığı en sağlam yatırımlar olmaktadır.

Çocuk Oyun Park Alanı Yapımı Nasıl Uygulanır?

Bu tip oyun alanları şehirlerimizin açık-yeşil alan sistemi içerisinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Çocukların hem fiziksel hem sosyal ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde tasarlanan bu alanlar, konutlara uygun mesafede konumlanır ve uygun büyüklükte yapılır. Renk seçimleri çocukların psikolojilerine uygun olacak şekilde tasarlanır. Bu sayede çocukların çok yönlü gelişimine katkı saplamaktadır. Güvenlik için, gürültüyü izole edici bitkilerle ya da yapısal perdelerle sınırlandırılabilirler ve Oyun alanı gün boyunca mümkün olduğu kadar çok güneş ışığı alan yerlerde konumlandırılırlar. Ayrıca evlere de çok uzak mesafelerde olmamasına dikkat edilir. Yanı sıra ağır trafik yolları, demir yolları, endüstri alanları civarında olmamasına da dikkat edilmektedir.

Çocuk Oyun Park Alanının Genel Özellikler Nedir?

Çocuk oyun park alanı yapımı sırasında en çok dikkat edilen özelliklerden biri yere kaplanacak döşemelerdir. Çünkü bu döşemelerin hem çocukların düşme zıplama gibi hareketleri sırasında yara almamaları için yumuşak bir yapıya sahip olması gerekir. Hem de büyük metal ya da ağır plastikten üretilen oyuncakların, salıncakların sağlam bir şekilde zemine oturmasını sağlamak gerekir. Bu açıdan tercih edilen zemin kaplama büyük önem taşımaktadır. Ayrıca oyun alanı içerisine her yaşta çocuğa hitap edecek renklerde ve türlerde pek çok oyuncak ve aktivite aracı konulması gerekmektedir. Bu sayede çocuklar keyifli ve güvenli vakit geçirebilirler.

Çocuk Oyun Park Alanının Kullanım Alanları Nedir?

Bir çocuğun sağlıklı gelişimi için dış mekânlarda bulunan çocuk oyun park alanı yapımı çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü parklarda oyun oynayan çocukların hayat becerileri gelişir. Sosyalleşme konusunda beceri ve atılımları artacaktır. Kendi kişiliklerini oluşturma ve tanıma konusunda fayda sağlayacak olan bu mekânlar sayesinde dış dünyayı tanıma ve gardını alma konusundaki becerileri de artacaktır. Ancak son yıllarda, modernleşen dünyada çocukların doğal oyun ortamları yavaş yavaş yok olmuştur. Çünkü bu ortamlar artık hayatın bir parçası olarak değerlendirilmemektedir. Bunun yerini büyük soğuk beton binalar almış ve şehirleşme bozulmuştur. Hâlbuki mutlu ve gelişmiş bir toplum için gerekli olan mutlu çocuklar yetiştirmektir. Bu sebeple sizler de bir adım atabilir ve çocuklar için park alanları oluşturma ve sayısını artırma konusunda destek oluşturabilirsiniz.

Uygulama Resimleri

Son Projelerimiz

Acıbadem Mahallesi Gayretli Sokak No:14 D:7 Üsküdar/İstanbul
Pzt - Cmt: 8:30-18:30
Tüm Hakları Bilgili İnşaat'a Saklıdır. Copyright © 2020 | Bu site Mira Net tarafından yapılmıştır.