Halı Saha Yapımı

Halı Saha Yapımı Nedir?

Futbol; pek çok kişinin severek oynadığı spor dallarından biridir. Tüm beden ile birlikte mantığın da çalışmasına neden olan futbolun en doğru ortamlarda oynanması gerekmektedir. Zira amatör ya da profesyonel oyuncuların, bu oldukça hareket ve dinamizm isteyen futbolu oynarken sakatlanmaması için, oynanacak sahanın uygun olması şarttır. Halı saha yapımı; futbolun çok daha güvenli bir şekilde oynanabilmesi için saha üzerine özel olarak üretilen sentetik çim uygulanmış alanların, daha dayanıklı olması için çelik konstriksiyon ile kapatılması ya da sadece kenarlarından tel çit çevrilerek sahanın belirlenmesidir.

Halı Saha Yapımı Nasıl Uygulanır?

Halı saha yapımı gelişmiş bir teknik ve profesyonel bir ekip gerektiren bir olaydır. Açık ya da kapalı halı sahaların yapımı için statik hesapların çok iyi yapılması gerekmektedir. Genel anlamda halı saha yapımı pek çok aşamadan oluşmaktadır. Ancak bu aşamalara geçmeden önce yapılacak ilk şey bölgede şantiye çalışmasının gerçekleştirilmesidir. Ahşap kalıplar üzerine beton atılma işleminden sonra kazı çalışmalarına başlanılır.

Kazılan bölge mıcır dökülerek sıkıştırılır. Daha sonra kazı çalışmaları bitiminin ardından makine yardımıyla zemin yerleştirilerek etrafı çit ile çevrilir. Tel örgülerin yerleştirilmesinde en fazla dikkat edilmesi gereken husus, göz aralıklarının 50×50 mm olmasıdır.

Üçüncü adım, sentetik çit üzerine çelik konstrüksiyon, alt, orta ve üst bölüm olmak üzere yerleştirme yapılır. Ürünler istenilen renklerde boyanabilmekle birlikte, kale beyaz renkli olmalıdır.

Dördüncü adım;  titiz bir şekilde hazırlanan sahanın aydınlatma işlemidir. Bunu yaparken enerji hattının doğru alınmasına çok dikkat edilmelidir. Kapalı sahalar için önemli bir nokta branda kaplama işlemidir.  En son adım ise sentetik çim kaplama işlemidir. Genelde, suni çim montajlarında 55 mm fibrile modellerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Tüm bu işlemlerin uygulanması için işinin ehli ve profesyonel kişilerden hizmet alınması, halı sahaların daha dayanıklı olması açısından çok önemlidir.

Halı Saha Yapımının Genel Özellikleri Nedir?

Futbolseverlerin sporu en verimli şekilde oynayabilmesi için halı sahaların titizlikle ve standartlara uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Kaliteli bir halı saha yapımı için belirtilen aşamaların, uzman kişilerce tamamlanması ve kullanılan malzeme ile birlikte uygulanacak tekniğin buna uygun olması gerekmektedir.

Son derece dikkatli çalışma gerektiren halı sahaların yapılacağı zemin yüzeyleri,  çıkabilecek maliyeti belirlemektedir. Montajın sağlam bir şekilde yapılması ve FIFA standartlarına uygun olması gerekmektedir. Ayrıca, açık halı sahaların, dış etkenlere, güneşe, rüzgâra ya da soğuk hava koşullarına daha fazla maruz kalması nedeniyle, kapalı halı sahalara göre daha korumalı yaptırılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Halı Saha Yapımı Kullanım Alanları Nedir?

Futbolu profesyonel olarak oynayan sporcuların ya da amatör olarak bu sporu oynayan kişilerin en büyük ihtiyaçlarından biri halı sahalardır. Güvenli ve amacına uygun spor karşılaşmalarının olabilmesi,  en doğru halı saha yapımı ile mümkündür. Siz de futbol fanatiği iseniz ve bu sporu yapabilmek için iyi bir halı saha istiyorsanız, işinin ehli kişilerden hizmeti almalısınız.

Uygulama Resimleri

The gallery was not found!

Son Projelerimiz

Acıbadem Mahallesi Gayretli Sokak No:14 D:7 Üsküdar/İstanbul
Pzt - Cmt: 8:30-18:30
Tüm Hakları Bilgili İnşaat'a Saklıdır. Copyright © 2020 | Bu site Mira Net tarafından yapılmıştır.