Tenis Kort Yapımı

Tenis Kort Yapımı Nedir?

Günümüz teknolojisi, akıllı telefonlar, tabletler ve bitmek bilmeyen bir iş hayatı ve getirdiği stres ile insan hayatı artık dört duvar arasına hapsolmuş gibidir. Bazen kabul edemesek de ilk çağ insanlarının sahip olduğu özgürlüğe sahip değiliz. Ancak bu tamamen bizim tercihimiz. Tabi ki herkes bu fikirde değil. Tüm bu kapalı hayata karşı koyan, doğayı seven ve spora düşkün de pek çok insan bulunmaktadır. Özellikle tasarlanmış yeni spor tesisleri sayesinde bu insanların sayısı giderek artmaktadır. En çok tercih edilen sporlardan biri olarak da tenisi görmekteyiz. Dolayısıyla tenis kort yapımı konusunda bilgilenmemek için hiçbir sebebimiz yok. Şimdi tenisin hangi ortamlarda ve ne koşullarda oynandığı hakkında ufak bir bilgi turuna çıkalım.

Tenis Kort Yapımı Nasıl Uygulanır?

Temel olarak düzenlenen birkaç aşamada tenis kort yapımı mümkün olmaktadır. Bu aşamalardan ilki altyapı, beton ya da asfaltlama çalışmaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü kortun yapılacağı araz iş makineleri tarafından temizlenmeli ve düzeltilmelidir. İkinci olarak tel çit kapatma işleri ile karşılaşıyoruz. 3,5m tel kalınlığında sahip 4cmx4cm göz aralıklı PVC kaplama tel örgü ile çevrelenmesi gereklidir. Üçüncü olarak tenis direkleri ve filesinin monte edilmesi işi yapılmalıdır. Dördüncü olarak Saha aydınlatmasının yapılması gereklidir. Kort aydınlatması standart uygulama olarak 400W halinde projektörler ile yaklaşık 8 adet olacak şekilde ayarlanır. Son olarak ise saha zemininin kaplanması ve saha çizgilerinin çizilmesi işleriyle kortun yapımı tamamlanmaktadır.

Tenis Kort Yapımının Genel Özellikleri Nedir?

Kaliteli bir tenis için tenis kort yapımı çok büyük önem taşımaktadır. Zemin yapısı, kortun sahip olduğu boyut ölçüleri ve yere çizilmiş oyun çizgilerinin önemi büyüktür. Tenis kortunun zemini, iyi bir tenis yarışması için asfalt üzerine akrilik kaplama olmalıdır. 1 kişilik gruplar için dikdörtgen alanın uzun kenarı 23.77 metre ve genişliği 8.23 metredir. 2 kişilik gruplar halinde oynanan tenisin büyüklüğü 1 kişilik olarak tasarlanan alandan 1.37 metre daha geniştir. Kortun üzerindeki ağlar maksimum 0,8 cm çapında halatlara asılır ve uygun uzunluk ve genişlikte kutuplara geçirilmektedir. Direklere yerleştirilen halatların yerden yüksekliği ise 1.06 metre olarak belirlenmelidir.

Tenis Kort Yapımı Kullanım Alanları Nedir?

Hayatımızın tekdüzeliğini bir nebze azaltmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek adına bazı spor dallarına hepimiz yöneliriz. Son yıllarda en revaçta olan spor dallarından biri ise tenis olmaktadır. Büyük spor tesislerinde var olan tenis kort yapımı sayesinde hem izleyici hem oyuncu olarak bizler de bu spor dalından keyif alabilmekteyiz.

Yeni yapılan pek çok yerleşim yerlerinde, sitelerde ve spor tesislerine karşımıza çıkan bu kortlar sayesinde günün stresinden uzaklaşmamız mümkün olmaktadır. Yalnızca yetişkinler için değil sportif aktivitelere katılması için desteklenen çocuklar için de bulunmaz mekânlar olarak dikkatleri çekiyor. Sizler de bir tesise yatırım yapmak ve ticari fayda sağlamak istiyorsanız yapılabilecek en karlı işlerden biri olarak bu kortlar karşımıza çıkıyor.

Uygulama Resimleri

Son Projelerimiz

Acıbadem Mahallesi Gayretli Sokak No:14 D:7 Üsküdar/İstanbul
Pzt - Cmt: 8:30-18:30
Tüm Hakları Bilgili İnşaat'a Saklıdır. Copyright © 2020 | Bu site Mira Net tarafından yapılmıştır.